Widzimy się na US – warsztaty z optyki okularowej

Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego przygotował dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych warsztaty, podczas których uczestnicy mogli poznać zagadnienia związane z optyką okularową.

Pracownicy i studenci Wydziału Matematyczno-Fizycznego US zorganizowali dla zainteresowanych uczniów sześć tematów związanych z optyką okularową.

Grupa uczestników musiała wybrać cztery zagadnienia, które następnie zgłębiła podczas warsztatów. Spotkanie miało charakter zamknięty i obowiązywały na nie wcześniejsze zapisy. Warsztaty odbyły się po raz pierwszy, a ich kontynuacja planowana jest na przyszły rok akademicki.

Tematyka warsztatów:

1. Warsztat optyczny – dowiesz się jak szlifuje się soczewkę okularową i jak skonstruowane są okulary. Ponadto zmierzymy Twój rozstaw źrenic i naprężenia w okularach.

2. Gabinet okulistyczny – głęboko zajrzymy w Twoje oczy i zbadamy ostrość Twojego wzroku.

3. Warsztat optyki falowej – zobaczysz jak pracuje laser półprzewodnikowy, interferometr Michelsona a ponadto dowiesz się jak świecą różne źródła światła.

4. Systemy wbudowane – nauczysz się jak programować BBC micro:bit.

5. Pracownia fizyczna optyka – dowiesz się czym są pierścienie Newtona i jak dochodzi do dyfrakcji światła oraz zbadasz grubość swojego włosa.

6. Drgania i oscylacje w praktyce – wzbudzisz falę stojącą w strunie, dowiesz się jak dochodzi do tłumienia drgań i zrozumiesz czym jest dźwięk.

„Widzimy się na US – warsztaty z optyki okularowej” odbyły się o 31 maja (piątek), o godz. 9:00 na Wydziale Matematyczno-Fizycznym US, ul. Wielkopolska 15.

 

Na zdjęciach: zajęcia dla uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie oraz Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie. Fot. A. Remiszewska