Zimowe Ptakoliczenie 2020

Koło Naukowe Zoologii Kręgowców „Wąsatka” działające przy Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zapraszają wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące w naszej okolicy, na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia 2020.

Zimowemu Ptakoliczeniu 2020 patronuje gawron. Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na bardzo niepokojący trend spadkowy w jego liczebności. Wydaje się, że te duże, czarne ptaki z rodziny krukowatych towarzyszą nam na każdym kroku – zarówno w krajobrazie silnie zurbanizowanym, jak i w miejscach poddanych mniejszej presji człowieka. Tymczasem dane są bezlitosne: w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o 41%. Głównym powodem tak drastycznego zmniejszenia populacji jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym. Nie bez znaczenia pozostaje zapewne niechęć człowieka do gawronów: częste są przypadki ich płoszenia (np. za pomocą armatek hukowych), a kolonie tych niezwykle inteligentnych ptaków są celowo niszczone (usuwanie gniazd, wycinka drzew z gniazdami). Zdarzają się nawet przypadki strzelania do gawronów i celowego ranienia ich.

W czasie spacerów zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków i odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować, dodatkowo uczestnicy spotkań dowiedzą się, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać. W ramach trzech zaplanowanych wycieczek będzie można obserwować ptaki zamieszkujące wzdłuż Odry, a także w okolicach Jasnych Błoni i Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Podczas każdej wycieczki liczenie ptaków będzie prowadzone przez minimum godzinę, a wyniki zostaną naniesione na elektroniczną kartę obserwacji (jest dostępna na stronie OTOP). W efekcie powstanie zestawienie gatunków najliczniej spotykanych zimą w miejskich parkach i ogrodach.

Wycieczki, w ramach Zimowego Ptakoliczenia 2020, poprowadzi mgr Piotr Piliczewski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Są one bezpłatne, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy: epicrates@wp.pl

Plan wycieczek:

24 stycznia (piątek)
Odra, Kanał Zielony, Wały Chrobrego
Zbiórka o godz. 08.15 przed wejściem głównym dworca PKP od strony ul. Kolumba

25 stycznia (sobota)
Cmentarz Centralny
Zbiórka o godz. 08.00 przy kaplicy głównej

26 stycznia (niedziela)
Park Kasprowicza
Zbiórka o godz. 08.30 przed fontanną Bartłomiejka